Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet Polikliniğimiz hastanede yatan ya da ayakta tedavi alan hastalara yapılan diyet uygulamalarını, beslenme bilimindeki gelişmeler doğrultusunda ve hasta iyileşme sürecini destekleyecek şekilde gerçekleştirmeye çalışırken, taburcu olan hastalara da toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini artırmaya yönelik hizmetler sunar.

Beslenme ve Diyet Polikliniğimize başvuran kişilere, dilerse zayıflama paket programları verilebildiği gibi, haftalık takipleri de yapılır. Ayrıca polikliniğimize hasta olarak başvuran kişilere, hastalıklarının niteliğine göre özel diyet listeleri hazırlanır. Bu diyet programları hazırlanırken, gerekli tetkikler yapılır ve hastanın çalışma ve sosyal şartları da dikkate alınarak, kişiye özel sağlıklı bir diyet programı hazırlanması için özen gösterilir. Bu amaçla kişiye özel bir beslenme planı hazırlayan Beslenme ve Diyet Polikliği, diğer yandan da sağlıklı beslenmeyi öğretmeye veya herhangi bir sağlık sorunuyla gelen kişilerde beslenme davranış değişikliği sağlamaya da çalışır. Bunun için ilk muayenede bireylerin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilir. Beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin veya hastaların önce vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tesbit edilir, daha sonra yaş, boy,cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda "kişiye özel bir beslenme tedavisi" planlanır ve düzenli olarak tabiki yapılır. Ayrıca; diyabet, gebe-emzirme dönemi, çocuk ve adolesan çağı gibi özel durumu bulunan kişilere de beslenme programları düzenlenir, eğitimleri verilir ve takibi yapılır.

Yatan hasta Beslenme ve Diyet Hizmetleri

Beslenme ve Diyet Polikliniği hasta servise kabul edildikten sonra hekimler ve hemşireler ile multidisipliner olarak çalışır, hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak uygulanır. Belli aralıklarla yapılan vizitlerle planlanarak uygulanır. Belli aralıklarla yapılan vizitlerle hastanın beslenme durumu takip edilir ve tüm diyet aşamalarında hasta ve refakatçisi bilgilendirilir. Eğer gerekli ise hasta taburcu edilirken gerekli diyet eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilir. Yatan hastaların diyetleri, diyetisyen tarafından belirlenir. Hijyenik şartlarda, hastanede hazırlanan yemekler, ısı kaybını önleyen kapaklı tepsilerde, diyetisyen gözetiminde oda servisi tarafından odalara dağıtılır. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nin her bölümünde olduğu gibi Beslenme ve Diyet Polikliniği'nde de, hasta memnuniyeti büyük önem taşır. Bu nedenle hasta memnuniyetini ölçmek için; hastalara yemek tepsileriyle beraber, Beslenme ve Diyet Anket Formları da verilmektedir.

Personel Yemekleri ve Restoran Hizmetleri

Hastanemiz personelinin aylık yemek listeleri de, diyetisyen tarafından belirlenir ve tabldot restoranda servise sunulur. Refakatçiler için ise;alakart restoran hizmeti sunulmaktadır.

Telefon: 0.342.211 50 00 (5344 - 5349)

e – randevu: www.sankotip.com


Güncelleme Tarihi: 8/4/2022 8:19:28 AM