Basın Odası

OKUL VE BESLENME -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI AYALP: -“SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENEN ÇOCUKLAR YAŞITLARINA GÖRE DAHA ZEKİ OLUYORLAR”

(YEREL: Olay - Gaziantep27 - Hakimiyet - Sabah - Zafer - Haber - Güncel - Gaziantep Gap - Oluşum - Ekspres - Referans - Metropol - Doğuş - Telgraf - Pusula - Gaziantep Pazar ) Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Ceren Ayalp, sağlıklı ve dengeli beslenen çocukların, yaşıtlarına göre daha zeki olduklarını söyledi.
 
Ayalp, önümüzdeki hafta eğitim döneminin başlayacağına dikkati çekerek, aileleri çocuklarının beslenmeleri konusunda uyardı.
 
Okul çağındaki çocukların beslenmelerinin üzerinde önemli durulması gereken bir konu olduğunu belirten Ayalp, “Beyin ne kadar iyi beslenirse o kadar yüksek performans gösteriyor. Bu nedenle annelerin çocuklarının beslenme çantalarını hazırlarken daha özenli davranmaları gerekiyor” dedi.
 
İDEAL BESLENME ÇANTASI

Beslenme çantalarına her gün mutlaka protein içeren besinlerin konulmasına özen gösterilmesini isteyen Ayalp, şöyle devam etti:
 
“Büyüme süreci önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla proteini, mineralleri ve vitaminleri gerektirir. Tüm enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli karşılanabilmesi için 6-11 yaş grubu çocukların tüketmeleri gereken besinlerin iyi, kaliteli ve yeterli miktarlarda olması önem taşır.
 
Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuk, hastalıklara karşı dirençsiz olur, hastalığı ağır seyreder, devamsızlık nedeniyle başarısı da buna bağlı olarak düşer. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuğun davranışlarını, okul başarısını ve bilişsel gelişiminin tamamını etkiler. Okulda başarı seviyesini artırmak, sınıf tekrarlarını azaltıp, eğitim ve öğretimin maliyetini düşürerek gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamak için temel hazırlamak gerekir.”
 
OBEZİTE UYARISI

“Obezite yani şişmanlık modern dünyanın ve ülkemizin çocuk, genç ve yetişkinleri de içine alan en önemli sağlık sorunudur. Bu nedenle yöneticilerin dikkatini ‘obezite tehlikesine’ çekmek istiyoruz” diyen Ayalp, şişmanlığı tetikleyen nedenlerin bir kısmını şu şekilde sıraladı:
 
Hazır gıdaların tüketim sıklığı ve tüketim miktarı,
Ailede “yeterli düzeyde” beslenme bilincinin olmaması,
Bilgisayar, televizyon başında fazlaca zaman geçirilmesi,
Hareketsiz yaşam şekli,
Okullardaki beslenme hizmetlerinde, menü planında ve öğrencilerin eğitilmesinde beslenme uzmanlarının görev almamaları.”
 
HATALI BESLENME ALIŞKANLIĞI

Çocuğun okulda beslenme konusunda kontrolsüz olması ve anne-babanın çalışmasının çocuğun hatalı beslenme alışkanlığı edinmesini kolaylaştıracağını vurgulayan Ayalp, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
“Çocukların okuldan çıkarken çevrede bulunan satıcılardan yiyecek aldıkları ve en fazla satın alınan yiyeceklerin simit, sandviç, pamuk helva, tatlı, patlamış mısır olduğu belirlenmiştir. Okul çağındaki çocuğun doğru ve dengeli beslenmesinde aile-okul işbirliği şarttır. Okullarda sağlık ve beslenme eğitimine önem verilmeli.
 
Öğrenciler doğru ve dengeli beslenme konusunda beslenme rehberliği ve eğitimi ile bilgilendirilmeli. Ailenin, okul yönetimindeki kişilerin, öğretmenlerin ve kantin işletmecilerinin beslenme eğitimi yapılmalı. Yemekhanede çıkan yemeklerin besleyici değerleri kontrol edilmeli, okul kantinleri iyi denetlenmeli.
 
Eğitilmiş bir kantin işletmecisi çocuklar için gerekli besin maddelerini pazarlamaya çalışır. Okul dışında satıcıların açıkta yiyecek satmaları engellenmeli. Gençlere ara öğünlerde, taze sebze ve meyvenin eklenmesi, yağda kızartılmış besinlerden kaçınılması, kremalı ve sodalı içecekler yerine az yağlı süt ve ayranın tercih edilmesi gerekir.”
 
BESLENME İLKELERİ

Okul çağı çocukların ideal beslenmeleri konusuna değinen Ayalp besinlerin çeşitliliğinin sağlanması, sağlıklı vücut ağırlığının korunması, nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesi, yağ ve şeker tüketiminin sınırlandırılması, vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmasını gerektiğini kaydetti.
 
Tüm gün öğretim yapan okullarda öğle yemeğinin genellikle tabldot olarak öğrencilere verildiğini anımsatan Ayalp, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu öğünde çocuğa günlük ihtiyacının üçte birini karşılayacak şekilde sunulan yemekler düzenlenmeli. Bazen de çocuk evden, öğle öğününde yiyeceklerini getirmektedir. Yatılı okullarda ise genellikle beslenmeye yeterince önem verilmemekte, besin artıkları olmakta, besinler tüketilmemektedir. Aç kalan çocuk ise okul çevresinden besleyici değeri düşük ve sağlıksız yiyecek ve içeceklerle karın doyurmakta, besinlerle geçen hastalık riski artmakta, beslenmenin maliyeti yükselmekte ve dengesiz beslenme ile sonuçlanmaktadır.”
 
BESLENME EĞİTİM

Okullarda beslenme eğitimi ve rehberliği verilmesini öneren Ayalp, şöyle konuştu:
 
“Okul yönetimleri konuya önem vermeli. Yemek verilen okullarda beslenme uzmanı veya diyetisyenler görevlendirilmeli. Okul yönetimi kantinlerde yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik yiyecek ve içeceklerin satılmasını sağlamalı ve denetlemeli. Okullarda öğle yemeği, okul kahvaltısı, ücretsiz süt dağıtımı gibi uygulamalar öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmelerini sağladığı gibi, kendilerine ömür boyu devam edecek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırır.
 
Ülkemizde okul çağı çocuklarında günlük süt ve süt ürünlerinin tüketim çok yetersiz düzeyde. Halbuki kalsiyum, riboflamin ve proteinin iyi kaynağı süt ürünleridir. Çocukların beslenme alışkanlıkları ve problemleri genelde çocuklar evdeyken aile bireylerinin denetiminde bir beslenme sürdürürken, okulda ve okul dışında tek başına kalmakta ve yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmaktadır. Sıkça rastlanan bu alışkanlıklar çocuğun, yetersiz ve dengesiz beslenmesine neden olur.”

Güncelleme Tarihi: 9/7/2012 1

DİĞER HABERLER
 • YENİ YILA SAĞLIKLI BESLENEREK GİRİN "ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME ve DİYET UZMANI AYALP

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -OPR. DR. GÜRER: -‘’SAFRA KESESİ VE PANKREAS HASTALIKLARI TOPLUMUN GENELİNİ ETKİLER”

 • DİZ KIKIRDAK HASTALIKLARI VE GÜNCEL TEDAVİSİ -PROF. DR. DORAL: “GÜNÜMÜZDE DİZ KIKIRDAK HASTALIKLARINDA PEKÇOK YÖNTEM UYGULANIYOR. ANCAK ASIL MESELE İNSANIN KENDİNE İYİ BAKMASI. DİZLERİNİZE İYİ DAVRANIN”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ 16. GAPSHOES FUARI’NDA STANT AÇTI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR. GÖYMEN, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • GENEL CERRAHİ UZMANI OPR. DR. BAŞAR AKSOY HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -İÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. DİLEK SARSU HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK SAĞLIK KONFERANSI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “CİLT KANSERİ VE BENLER” ANLATILDI -DR. YILDIRIM: “CİLT KANSERİ EN SIK GÖRÜLEN KANSERLERDEN BİRİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YANGIN TATBİKATI

 • SONBAHARDA CİLT BAKIMI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ CİLT HASTALIKLARI UZMANI DR. YILDIRIM: -“SONBAHAR VE KIŞLA BİRLİKTE CİLTE YOĞUN BİR KURUMA OLUYOR”

 • FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON UZMANI DR. KARAYOL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • 8. ULUSAL SİNİR SİSTEMİ CERRAHİSİ KONGRESİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “TİROİD KANSERİ VE TEDAVİSİ” ANLATILDI -OPR. DR. ERDAL UYSAL: “ERKEN VE DOĞRU TANI İLE HASTALIK TEDAVİ EDİLEBİLİR VE KİŞİ UZUN YILLAR YAŞAYABİLİR

 • OKUL VE BESLENME -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI AYALP: -“SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENEN ÇOCUKLAR YAŞITLARINA GÖRE DAHA ZEKİ OLUYORLAR”

 • OKULLAR AÇILIRKEN -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: “İLKOKULA BAŞLAYACAK OLAN ÇOCUK BAZI ENDİŞELERE SAHİPTİR”

 • RAMAZAN BAYRAMI’NDA BESLENME -BESLENME VE DİYET UZMANI AYALP:-“RAMAZAN BAYRAMI’NDA AZ VE SIK BESLENİLMELİ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -CİLT HASTALIKLARI UZMANI DR. YILDIRIM HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA STANT AÇTI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YENİ BİRİM -YARA BAKIM MERKEZİ HİZMETE SUNULDU

 • AİLE HEKİMLERİNE E – REÇETE UYGULAMASI ANLATILDI

 • TRIKONFEX FUARI AÇILDI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ FUARDA STANT AÇTI

 • ASİD BİLİŞİM TOPLANTISI DÜZENLEDİ -“HASTANE BiLGi YÖNETiMi SiSTEMLERi VE AVUÇiÇi DAMAR TANIMA” ANLATILDI

 • SGK’DAN EĞİTİM TOPLANTISI -SAĞLIK HİZMET SUNUCULARINA YÖNELİK EĞİTİM DÜZENLENDİ

 • AİLELERE KARNE VE TATİL UYARISI -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: “BAŞARIDA ANNE-BABA TUTUMUNUN DA ETKEN OLDUĞU UNUTULMAMALI” -“İYİ DEĞERLENDİRİLEN TATİL, SONRAKİ DÖNEM İÇİN DE OLUMLU SONUÇLAR VERECEKTİR”

 • “13. ULUSAL EL CERRAHİSİ VE ÜST EKSTREMİTE CERRAHİSİ KONGRESİ’

 • SANKO’YA PRİM PLAKETİ -GAZİANTEP SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ, SANKO ŞİRKETLERİNE “EN ÇOK VE EKSİKSİZ PRİM ÖDEDİĞİ İÇİN” PLAKET VERDİ

 • SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR

 • SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLANIYOR

 • HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLANIYOR

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALIN BAĞIRSAK VE REKTUM KANSERİ” ANLATILDI

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “MEME VE YUMURTALIK KANSERLERİ” ANLATILDI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GLOKOM ANLATILDI -OPR. DR. EVİŞEN: “GLOKOM BELİRTİ VERMEYEN, SİNSİ BİR HASTALIK GRUBUDUR”

 • “TİROİD OKULU” -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE TİROİD OKULU’NUN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONİK HEPATİT B VE KRONİK HEPATİT C (SARILIK)” ANLATILDI DR. HARMAN “400 MİLYON KİŞİDE KRONİK HEPATİT B VAR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BAŞARILI OPERASYON

 • SINAV KAYGISIYLA BAŞETME -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: -“SINAV KAYGISI, SINAVDA GÖSTERİLECEK PERFORMANSI ETKİLEYECEK EN ÖNEMLİ SORUNDUR” -“HEDEFİNİZ DAİMA ZİHNİNİZDE OLSUN. GÖZLERİNİZ HEDEFİNİZDE DEĞİLSE, ENGELLERE TAKILMAYA BAŞLARSINIZ”

 • OPR. DR. MURAT ULUTAŞ, SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • 14 MART TIP BAYRAMI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “SİGARA VE AKCİĞER KANSERİ” ANLATILDI -OPR. DR. NACAK “AKCİĞER KANSERİ SİGARAYA BAĞLI EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜDÜR” -“TÜRKİYE, DÜNYADA SİGARA İÇİMİNİN EN ÇOK ARTTIĞI İKİNCİ ÜLKE”

 • SANKO MAKİNA GAPTARIM FUARI’NDA

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR. ÖZDURAK HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “PROSTAT HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ''PENTEX 2012 PENYE TEKSTİL VE TEKNOLOJİLERİ FUARI'' - SANKO TEKSTİL'İN STANT AÇTIĞI FUARDA, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ SAĞLIK HİZMETİ SUNUYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YENİ BİRİM -SAÇ EKİM MERKEZİ HİZMETE SUNULDU

 • SÖMESTR TATİLİ UYARISI -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: -“KARNE NOTU NE OLURSA OLSUN, O GÜN, TATİLİN BAŞLANGIÇ GÜNÜDÜR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -ACİL TIP UZMANI DR. MEHMET DOKUR GÖREVE BAŞLADI

 • İLKYARDIM VE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ -DR. SÖNMEZ: “İLKYARDIM DOĞRU VE BİLİNÇLİ YAPILDIĞINDA HAYAT KURTARIR”

 • DİYETİSYEN AYŞE CEREN AKMURAT GÖREVE BAŞLADI