Prof.Dr. Kemal BAKIR

Özgeçmiş:

Prof. Dr. Kemal BAKIR

Nisan 1960 yılında Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Tıp eğitimi için 1977 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine başladı ve 1985 yılında mecburi hizmeti için Kastamonu-Araç ilçesinde bulundu. Patoloji ihtisası için 1987 yılında Ankara Numune Hastanesi Patoloji Bölümü’ne başladı.

Uzman olduktan sonra Ankara Onkoloji Hastanesi Patoloji bölümünde 6.5 yıl boyunca başasistan olarak çalıştı. Daha sonra 1996 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’na öğretim üyesi olarak başladı ve bu görevi emekli olduğu Mart 2017 tarihine kadar sürdürdü.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevi sırasında 2003 yılında MD Andersen Cancer Center’da 5 aylık bir süreliğine Prof. Dr. Victor Prieto ile dermatopatoloji alanında “observer”  olarak çalıştı.

Ağustos 2017 yılında SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’na başlayarak buranın öğretim ve eğitim sürecine katkı sunmayı amaçladı.

Mecburi hizmette karşılaştığı ve daha sonra dermatolog olan meslektaşıyla evlendi ve ilki kız, ikincisi erkek olmak üzere 2 çocuğu var. 

Patoloji Dernekleri Federasyonu ve TEPDAD yönetim kurullarında üye olarak yer almaktadır.

Çiçeklerle uğraşmanın yanı sıra yaklaşık 15 yıldır Bonzai tarzı ağaç yetiştiriciliği ile uğraşmaktadır.

Sosyolojiye olan ilgisi, bu konularda kafa yormasını ve kitap okumasını tetiklemektedir.