Ozon Polikliniği

OZON NEDİR?

Üç tane oksijen atomunun birleşimi ile oluşan ozon, renksiz ve keskin kokulu bir gazdır. Sıvı halde lacivert renge dönüşen ozon gazının görevi, dünyayı stratosferde güneşten gelen mor ötesi radyasyona karşı korumaktadır. Gelişmiş ülkelerde suların, gıdaların dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Ozon ismi Yunanca “tanrının nefesi” anlamına gelen “ozein” kelimesinden gelmektedir.

OZON TEDAVİSİ

Ozon tedavisi son derece anlamlı bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir ve tıpta birçok farklı hastalıkta kullanılır.

Uygulama yöntemi hastanın ihtiyacına göre farklılık gösterir. Medikal ozon tedavisi saf ozon ve oksijen karışımı şeklinde uygulanır.

Tıp alanında kullanımı 150 yıllık bir geçmişe dayanır. Almanlar tarafından “kan yıkama” olarak nitelendirilen uygulama son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan popüler tedavilerden biri haline gelmiştir.

OZON HANGİ HASTALIKLARDA TAMAMLAYICI TEDAVİ OLARAK KULLANILIR?

-Arteriyel Dolaşım Bozukluklarında: Küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesinde kılcal kan damarlarının yeniden oluşması ve dokuların daha iyi kanlanmasında, damar duvarında bulunan düz kasların gevşeyip tansiyonun normalleşmesinde ozon kullanılır.

-Enfeksiyon, Virüs Hastalıkları ve Hepatitlerde: Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara direnci arttırır. Antimikrobik özelliği ile bakteri ve mantarlar üzerinde etkilidir ancak virüsleri yok edemez, dış yapısında çeperleri bozarak, çalışmasını engeller. Grip ve sık geçirilen üst solunum yolu ve bronşit gibi akciğerin enfeksiyonlarında etkilidir. Hepatitin bütün tiplerinde (A, B, C) ozon tedavisi çok başarılı sonuçlar vermektedir. 

-Kanserde Tamamlayıcı Tedavi Olarak Ozon Tedavisi: Genel olarak kanser hücreleri oksijensiz ortamda oluşur ve çoğalır. Ozon yoluyla yüksek oksijene kavuşan dokulardaki kanserojen hücreler çoğalma yeteneğini kaybeder. Çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan kanser hastalarına ozon tedavisi çok yararlı olmaktadır. Öncelikle bu hastaların gördükleri tedavinin yan etkileri giderilmekte ve hafif geçmesi sağlanmaktadır. Genel yaşam kalitesi yükseltilerek, kendilerini canlı ve olabildiğince zinde hissetmeleri sağlanmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerinin etkisini çoğaltır, yan etkilerini azaltır; tamamlayıcı tedavi olarak doku oksijenlenmesini artırır ve antioksidan etkisiyle güçlendirir (kemoradyoduyarlaştırıcı etki).

-Mide Bağırsak Hastalıklarında Ozon Tedavisi: Ülseratif kolitlerde, spastik kolon, Chron hastalığı, vb. sindirim sistemini ve bağırsakları ilgilendiren hastalıklarda klasik tıp yöntemleri ile tedavinin yanında ozon tedavisi; pratik, başarılı bir yöntem olarak yardımcıdır. Bağırsaklara ozon gazı doğrudan verildiği için direkt ve dolaylı etki ile başarılı olmaktadır.

-Kas, Kemik, Eklem ve Romatizmal Hastalıklarda: Eklem romatizma ve kireçlenmesinde eklem içi ozon uygulamalarında, romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında, yoğun adale ağrıları ile seyreden fibromiyaljide, diz protez ameliyatları öncesi ve sonrasında uygulanan ozonterapisi enfeksiyon gelişimini engelleyerek doku iyileşmesini hızlandırmaktadır.

-Nörolojik Hastalıklarda: Migren, Mültipl Skleroz (MS), Parkinson, Alzheimer Hastalığı, Demansta, Polinöropati, spastik çocuk, otizm gibi nörolojik hastalıklarda ve uyuşturucu madde bağımlılıklarında ozon uygulamaları kullanılmaktadır.

-Solunum Sistemi Hastalıklarında: Astım, Bronşit, KOAH ve ARDS gibi kronik akciğer hastalıklarında, ilaç kullanımını ve sıklığını azaltıcı olarak ozon; bronşlardaki düz kasları gevşetir, hastanın solunumunu rahatlatır hasta şikayetlerinde gerileme sağlar ve akciğerdeki sorunun ilerleyişini durdurarak, iyiye doğru gidişe yardımcı olur.

-Kronik Yorgunluk Sendromu ve Stres Durumlarında: Ozon tedavisi; kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını sağlamaktadır.

-Kadın Hastalıklarında: Ozon tedavisi ile başarılı neticeler alınmaktadır. Kadın üreme organlarının bakteriyel, viral, mantar kaynaklı tüm enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra adet (mens) dönemlerinin ve menopozun etkilerinin azaltılmasında kullanılmaktadır. Kısırlık ve tüp bebek programlarında olumlu sonuçlar alınmasında destekleyici etkisi vardır.

-Cilt ve Saç Hastalıklarında Ozon Tedavisi: Akne, sedef, dirençli mantar, ekzema gibi döküntülü alerjik cilt hastalıklarında, skleroderma gibi deriyi kalınlaştıran kollajen doku hastalıklarında, yeni oluşan ameliyat izlerinin  (skar, keloid) düzeltilmesinde, vitiligoda, zor iyileşen enfekte cilt yaraları, yanıklar ve diyabetik yaralarda, cilt ülserlerinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

- Antiaging - Sağlıklı Yaşlanmada: Vücudun antioksidanlarını harekete geçirip, hormon ve enzim üretimini düzenlemektedir. Avrupa’da bu yönteme “ozonla kan yıkama” denilmekte, yaşlanmaya karşı koruyucu etki, seksüel aktivitenin muhafazası ve hastada gözle görülür bir canlanma, hayata sarılma başlamaktadır. Yaşa bağlı görme bozukluklarında da ozon kullanılmaktadır.

- Cinsel Fonksiyonların Düzeltilmesinde: Ozon tedavisi alanlarda kanlanmada ve oksijenlenmedeki artış nedeniyle cinsel fonksiyonlarda artış gözlenmiştir. Hormonların çalışmasını uyarıcı, düzenleyici etkisi ve damarsal dolaşım bozukluklarını giderici özelliğiyle cinsel sorunların çözümünde yardımcı olmaktadır.

-Öğrenci ve Sporcularda Ozon Tedavisi: Ozon tedavisi hafızanın güçlendirilmesi konusunda büyük fayda sağlar, sınavlara hazırlanan öğrencilerde uygulanan ozon tedavisinin dikkati, konsantrasyonu arttırdığı, hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir. Sporcular için ozon tedavisi, doğal ve yasal bir dopingdir. Sporcularda ozon tedavisi ile performans maksimum seviyeye çıkarılmakta, spor karşılaşmaları öncesi sporculara uygulanmaktadır.

OZON TEDAVİSİ UYGULAMA YÖNTEMLERİ:                                           

- Majör kan yıkama yöntemi,
- Minör kas içi yöntemi,
- Cilt altı yöntemi,
- Eklem içi ve kas içi ozon uygulamaları,
- Torba ile ve kupa yöntemi ile ozon,
- Vücut boşluklarına (rektal ve vaginal) ozon uygulamaları,
- Ozonlu su ve ozonlu krem uygulamaları.

OZON TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

En yaygın ozon tedavisi kişiden alınan 100 – 150 mililitre kanın ozonla karıştırıldıktan sonra kişiye tekrar geri verilmesi suretiyle yapılan majör uygulamadır. Ozon tedavileri 10 seansa kadar uygulanır. Ancak bazı durumlarda ikinci bir 10 seans tedavi zorunlu olabilir. Ozon tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Yine de alyuvarlarda bir enzim eksikliğinde (Favizm), hipertiroidide, ileri derecede kansızlıkta, kronik pankreatitte, yeni beyin kanamalarında ozon tedavileri dikkatli ve kontrollü yapılmalıdır.

Ozon tedavisi; riski olmayan ve genellikle standart tıbbi tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir tedavi yöntemidir.


Telefon: 0.342.21 50 00

Randevu: 0.850.811 87 65
 
e – randevu: www.sankotip.com


Güncelleme Tarihi: 7/22/2019 6:06:08 PM