Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Gürültülü Horlama:

Bazen yan odalardan hatta komşulardan duyulabilecek şiddette olabilir.
Uykuda Solunum Durması:

Horlamanın kısa aralıklarla kesilmesi ve ardından derin ve gürültülü bir sesle tekrar nefes almaya başlanması gece içinde solunumun durduğunun belirtisidir. Genellikle eşler tarafından fark edilen bu bulguya tanıklı apne denilmektedir. Bazı hastalarda solunum durmaları gecede 300–400 kez tekrarlamakta ve uykunun 3/4’ünde nefessiz kalınabilmektedir. Bu aynı zamanda uykunun gecede 300–400 kez bölündüğünün ifadesidir Ancak hastalar çoğu kez bu uyanıklıkların farkına varamamaktadırlar. Böyle kalitesiz bir uyku ertesi gün yorgunluk ve uykululuğa sebep olmaktadır.
Gündüz Aşırı Uykululuk:

Uygunsuz yerlerde uyuyakalma (işte, sinemada, araba kullanırken vb.). İş ve özel hayatlarında uykululuk nedeniyle ciddi problemler yaşayabilmektedirler. Zaman zaman direksiyon başında da uyuyan hastaların, normal insanlara göre 2–7 kat daha fazla trafik kazası yaptığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

    Konsantre olmada güçlük, unutkanlık, sinirlilik, depresyon, cinsel istekte azalma
    Erkeklerde impotans (iktidarsızlık), kadınlarda adet düzensizlikleri
    Uyanınca baş ağrısı ya da ağız kuruluğu
    Boyun ve başlarda terleme
    Gece sık idrara çıkma ya da yatağı ıslatma

Bu tür belirtiler, birden başlayabileceği gibi sıklıkla yavaş yavaş gelişmektedir. Yavaş başladığında hasta tarafından fark edilemeyebilmektedir. Ancak aile bireyleri ve iş arkadaşları, gündüz aşırı uyku halini ve/veya kişilik ve davranış değişikliklerini fark edebilirler.

Güncelleme Tarihi: 4/10/2013 5:06:43 PM